دوره متوسطه دوم پسرانه - کاشمر
امروز    ساعت:
ویژه ها
تبریک تولد
  عضویت در کانال پیام رسان سروش
  نظر سنجی
  مقالات دانش پژوهان ---> نامها،لقبهاو...امام عصر (عج) { منبع : سایت عصر ظهور }

  نامها،لقبهاو...امام عصر (عج)

  شيخ صدوق در كتاب «علل الشرائع» از ابو حمزه ثمالى «1» روايت ميكند كه گفت: از حضرت امام محمد باقر عليه السّلام پرسيدم يا ابن رسول اللَّه! مگر شما ائمه همه قائم بحق نيستيد؟ فرمود: بلى. عرضكردم: پس چرا فقط امام زمان «قائم» ناميده شده؟ فرمود: چون جدم امام حسين عليه السّلام شهيد شد، فرشتگان بدرگاه الهى ناليدند و گفتند: پروردگارا! آيا قاتلين بهترين بندگانت، و زاده اشرف برگزيدگانت را بحال خود واميگذارى؟
  خداوند بآنها وحى فرستاد كه اى فرشتگان من آرام گيريد. بعزت و جلالم سوگند، از آنها انتقام خواهم گرفت هر چند بعد از گذشت زمانها باشد. آنگاه پروردگار عالم امامان اولاد امام حسين عليه السّلام را بآنها نشان داد و فرشتگان مسرور گشتند. يكى از آنها ايستاده بود و نماز ميگذارد. خداوند فرمود:
  بِذلِكَ الْقائِمُ انْتَقِمُ مِنْهُم‏
  يعنى باين قائم از آنها انتقام ميگيرم.
                          مهدى موعود-ترجمه جلد سيزدهم بحار، متن، ص: 229
   (1) و نيز در آن كتاب از جابر جعفى «1» روايت كرده كه شخصى خدمت حضرت امام محمد باقر عليه السّلام رسيد و من نيز حاضر بودم، عرضكرد: اين يك صد درهم زكاة من است آن را بگيريد و بمصرفش برسانيد. امام فرمود: خودت آن را بهمسايگان و يتيمان و فقيران و برادران مسلمانت تقسيم كن.
  زيرا وجوب سپردن زكاة بشخص امام، موقعى است كه قائم ما ظهور كند، و بطور مساوى تقسيم نمايد و در ميان بندگان نيك و بد خدا بعدل حكومت كند، هر كس از او پيروى كند اطاعت خدا كرده و آن كس كه از فرمانش سر به پيچد از فرمان خدا سر پيچيده است.
  او را «مهدى» گويند، زيرا خداوند بامر پوشيده، هدايتش نموده. او تورات (حقيقى) و ساير كتب آسمانى را از غارى واقع در انطاكيه بيرون مى‏آورد، آنگاه با پيروان تورات طبق تورات و با اهل انجيل طبق انجيل و با اهل زبور طبق زبور و با مسلمانان مطابق قرآن حكومت ميكند.
  تمام اموال دنيا آنچه در دل زمين و روى آنست نزد او جمع شود، و او بمردم خواهد گفت: بيائيد و اموالى را كه بخاطر آن بجان هم افتاده و رشته خويشاوندى خود را از هم گسستيد و خونريزيها مى‏كرديد، و مرتكب محرمات الهى ميشديد از من بگيريد! خداوند متعال مقامى باو ميدهد كه پيش از او بهيچ كس نداده است.
  سپس امام محمد باقر عليه السّلام فرمود: پيغمبر فرمود: قائم مردى است همنام من.
                          مهدى موعود-ترجمه جلد سيزدهم بحار، متن، ص: 230
  خداوند مرا در وجود او حفظ ميكند و او بسنت من عمل مينمايد. زمين را پر از عدل و داد و نور گرداند، از آن پس كه از ظلم و جور و زشتى پر شده باشد. (1) مؤلف: اينكه امام ميفرمايد با اهل تورات طبق تورات و ... حكومت ميكند با اخبارى كه بعدا نقل مى‏شود و ميگويد: فقط دين اسلام را از مردم ميپذيرد، منافات ندارد، زيرا در اينجا مقصود اينست كه پيروان هر كيشى را با كتاب آسمانى خودشان محاكمه ميكند. يا آنكه اين در آغاز ظهور امام پيش از بالا گرفتن كار او و تسلط وى بر جهان ميباشد.
  همچنين اينكه پيغمبر ميفرمايد: «خداوند مرا در وجود او حفظ ميكند» باين معنى است كه خداوند حق و احترام مرا باو ميدهد و او را يارى و پشتيبانى ميكند، بطورى كه اهل جهان حقوق و احترام او را بخاطر جدش رسول خدا صلى اللَّه عليه و آله خواهند شناخت. شيخ صدوق در كتاب معانى الاخبار روايت نموده كه:
  سُمّىَ الْقائِمُ قائِماً لِأَنَّهُ يَقُومُ بَعْدَ مَوْتِ ذِكْرِه‏
  يعنى: از اين جهت او را «قائم»، ميگويند كه پس از فراموش شدن نامش قيام ميكند. (2) و در كمال الدين از صقر بن ابى دلف روايت كرده كه گفت: از حضرت امام محمد تقى عليه السّلام شنيدم كه ميفرمود: امام بعد از من نامش على است. امر او امر من و گفته او گفته من و پيروى او پيروى من است و امام بعد از او فرزندش حسن است.
  امر و گفته و پيروى او، امر و گفته و پيروى پدرش ميباشد.
  سپس حضرت ساكت شدند. عرضكردم: يا ابن رسول اللَّه! امام بعد از حسن كيست؟ حضرت سخت گريست سپس فرمود: بعد از حسن، فرزندش قائم بحق و منتظر است. گفتم چرا او را قائم ميگويند؟ فرمود: زيرا بعد از آنكه نامش از خاطره‏ها فراموش شود و اكثر معتقدين بامامتش از دين خدا برگردند، قيام ميكند عرضكردم: چرا او را منتظر ميگويند؟ فرمود:
  لِأَنَّ لَهُ غَيْبَةٌ تَكْثِرُ ايّامُها وَ يَطُولُ امَدُها فَيَنْتَظِرُ خُرُوجَهُ الْمُخْلِصُونَ وَ يُنْكِرُهُ الْمُرْتابُونُ وَ يَسْتَهْزِئُ بِذِكْرِه‏
                          مهدى موعود-ترجمه جلد سيزدهم بحار، متن، ص: 231
  الْجاحدُونَ وَ يُكْثِرُ فِيها الْوَقَّاتُونَ وَ يَهْلِكُ فِيهِ الْمُسْتَعْجِلُونَ وَ يَنْجُو فِيهِ الْمُسْلِمُونَ.
  يعنى: زيرا وى براى مدتى طولانى غيبت مينمايد و علاقمندان منتظر ظهورش خواهند بود، و آنها كه ترديد دارند انكار ميكنند و مخالفين، آن را بباد مسخره ميگيرند! كسانى كه وقت ظهور را تعيين ميكنند بسيار و آنان كه در اين باره شتاب مينمايند بهلاكت ميرسند و آنها كه در مقام تسليم هستند رستگار ميشوند. (1) شيخ طوسى (ره) در كتاب غيبت از امام حسن عسكرى عليه السّلام روايت كرده كه چون امام زمان عليه السّلام متولد شد فرمود: ستمكاران ميخواستند مرا بكشند تا نسل من قطع شود، اكنون كجا هستند كه قدرت خداوند را ببينند؟ از اين رو امام آن مولود را «مُؤمّل» ناميد «1». (2) نيز در آن كتاب از ابو سعيد خراسانى نقل ميكند كه گفت: از حضرت صادق عليه السّلام پرسيدم: آيا مهدى و قائم يكى است؟ فرمود: آرى. عرضكردم: چرا او را مهدى ميگويند؟ فرمود: زيرا براى هر امر پوشيده‏اى راهنمائى شده است، و از اين جهت او را قائم ميگويند كه در وقتى كه مردم او را فراموش كنند او قيام بامر عظيمى ميكند. (3) در ارشاد مفيد از محمد بن عجلان از امام جعفر صادق عليه السّلام روايت نموده كه فرمود: هنگامى كه قائم عليه السّلام قيام نمايد مجددا مردم را باسلام دعوت ميكند و باحكام از دست رفته آن آشنا ميگرداند. و چون از جانب خداوند بامور گم شده راهنمائى مى‏شود، او را (مهدى) ميگويند و بلحاظ اينكه بطرفدارى حق قيام مينمايد (قائم) مينامند. (4) فرات بن ابراهيم كوفى در تفسير خود از امام محمد باقر عليه السّلام روايت كرده كه آن حضرت در تفسير آيه شريفه: وَ مَنْ قُتِلَ مَظْلُوماً فرمود: او حسين بن‏
                          مهدى موعود-ترجمه جلد سيزدهم بحار، متن، ص: 232
  على عليه السّلام است و بقيه آيه فَقَدْ جَعَلْنا لِوَلِيِّهِ سُلْطاناً فَلا يُسْرِفْ فِي الْقَتْلِ إِنَّهُ كانَ مَنْصُوراً «1» مقصود امام زمان است كه نامش در آيه «منصور» ميباشد چنان كه خداوند احمد و محمد را محمود و عيسى را مسيح خوانده است. (1) مؤلف: در باب سابق اسامى حضرت ذكر شد، و در باب «كسانى كه آن حضرت را ديده‏اند» و ابواب ديگر هم ذكر خواهد شد
  تهیه کننده : محب علی دانش آموز پایه سوم تجربی آموزشگاه

  منبع :http://asrezohor.com/

  عالي بسيارخوب متوسط ضعيف

  اين سايت تا كنون 420185 بازديدكننده داشته است
  © تمامی حقوق این پایگاه
  متعلق به موسسه فرهنگی آموزشی
  امام حسین علیه السلام می باشد